Resetuj hasło

0
Razem: 0,00 
Zobacz koszykKasa

Co warto zobaczyć w naszej okolicy?

Gąski to niewielka, licząca 509 mieszkańców nadmorska wieś w gminie Mielno, w województwie zachodniopomorskim.

Z historycznych ciekawostek wiadomo, że do 1945 roku wieś nosiła nazwę Funkenhagen. Natomiast w 1846 roku tutaj w Gąskach urodził się jeden z najbardziej znanych architektów wrocławskich, Richard Plüddemann, (syn Sellmara Plüddemanna , pruski właściciel Gąsek)– jego dzieła to Most Grunwaldzki, Most Zwierzyniecki czy Hala Targowa przy ul. Piaskowej.

Gąski położone są na obszarze “Koszalińskiego Pasu Nadmorskiego’ czyli na terenie o niezwykłych walorach krajobrazowych, w którego skład wchodzą wydmy nadmorskie, las oraz łąki z roślinnością słonolubną. Wymienione miejsca to również dom dla zwierząt takich jak traszki, ropuchy, jaszczurki, padalce, a nawet nietoperze. Ta część Wybrzeże Bałtyku jest także okresowo wykorzystywana przez foki które przed stu laty nawet tu mogły się rozradzać.

Dla Rowerzystów i Biegaczy bardzo ważną informacją będzie, że Gąski położone są na wyjątkowej trasie EuroVelo 10, biegnącej wzdłuż Wybrzeża Baltyckiego.

Według informacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) na obszarze wsi Gąski znajduje się 7 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Wśród nich jest Zabytkowy Park, z 2 połowy XIX wieku. Na jego terenie o powierzchni ok. 6,7 hektara znajdziemy buki, cyprysiki groszkowe oraz klony srebrzyste. Tutaj właśnie usytuowany jest nasz Pałac Morski do którego serdecznie zapraszamy.

Malownicze położenie Pałacu pośrodku atrakcji regionu

Plaża w Gąskach 1 km

Mieszkańcy Gąsek jako nieliczni z Gminy Mielno sprzeciwili się kamiennym umocnieniom brzegu, dlatego właśnie tutaj nadal możemy nacieszyć się widokiem wydm. Plaża w Gąskach jest miejscem idealnym do wypoczynku na łonie natury.

Sarbinowo 3 km

Atrakcyjna miejscowość turystyczna nad polskim morzem, gdzie na szczególną uwagę zasługuję Promenada. Dzięki temu, że powstała na betonowych umocnieniach Turyści mogą podziwiać Morze siedząc w jednej z licznych restauracji.

Latarnia Morska w Gąskach 4 km

Latarnia morska w Gąskach to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Gminie Mileno. Przede wszystkim latarnia została dodana do rejestru zabytków. Jedynie bilet wstępu i kręte schody dzielą Odwiedzających od wspaniałych widoków na okolicę.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy 9 km

Kolejny świetny dzień na łonie natury proponują Ogrody Hortulus. Już od ponad 25 lat są tworzone ogrody tematyczne po których przechadzka jest formą rozrywki, relaksu ale i również edukacją przyrodniczą.

Mielno 10 km

Mielna nie trzeba przedstawiać, od lat należy do czołówki nadmorskich miast odwiedzanych najchętniej. Restauracje, kawiarnie, sklepy, bogata oferta rozrywki jest magnesem dla Turystów.